Drenaż limfatyczny
Drenaż limfatyczny jest to fizjologiczny przepływ limfy z jednych obszarów ciała w drugi. Jednak w niektórych sytuacjach jest on zaburzony i musi zostać pobudzony manualnie. Zabieg ten wykonuje się w profilaktyce niewydolności układu limfatycznego, aby zapobiec powstawaniu obrzęków lub zmniejszyć już istniejące, a także aby zlikwidować ból spowodowany obrzękami. Manualny drenaż limfatyczny służy również do usuwania cellulitu, detoksykacji organizmu, a także wspomaga leczenie otyłości.
Zabiegi najczęściej przeprowadza się na kończynach dolnych lub górnych ponieważ z tych miejsc limfa ma do przebycia najdłuższą drogę i organizm może potrzebować wsparcia. Jednak masaże mogą obejmować również obszar brzucha, bioder i pośladków.
Manualny drenaż limfatyczny wykonuje się na sucho bez wykorzystania oliwki czy kremu. Ruchy masażysty różnią się od ruchów wykorzystywanych w masażu klasycznym ponieważ są delikatne, powolne, o bardzo małej sile nacisku, nie powodujące przekrwienia i rozgrzania tkanek. Jest to niezbędne, aby oddziaływać na ciśnienie śródmiąższowe tkanek i przepychać płyny z obrzękniętych obszarów.

Kiedy można spodziewać się efektów?
Pierwsze efekty, w postaci zmniejszenia obrzęku, widoczne są już po pierwszym masażu. Jednak, jeśli chcemy zauważyć trwałe efekty, to nie można robić między zabiegami długich przerw. Zabiegi należy wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Jak przygotować się do masażu?
Do masażu nie należy się specjalnie przygotowywać. Należy pamiętać, aby na 1,5 godziny przed zabiegiem nie spożywać zbyt obfitego posiłku. Dobrze jest mieć przy sobie wodę do picia, by po zabiegu uzupełnić płyny.
Na masaż można ubrać się dowolnie. Zalecamy jednak wybranie ubrań luźnych, gdyż po masażu przyjemnie będzie mieć na sobie niekrępujące ubrania.
Do masażu należy się rozebrać pozostając w samej bieliźnie (swojej lub jednorazowej), ale odsłonięta będzie tylko ta część ciała, która jest masowana. Natomiast pozostała zostanie okryta ręcznikiem lub kocem.
Nie obawiaj się, że zmarzniesz – łóżko do masażu jest podgrzewane.
Przeciwwskazania
– nowotwory w fazie aktywnej
– ostre stany zapalne organizmu (w tym podwyższona temperatura ciała)
– choroby zakaźne
– przerwanie ciągłości skóry w obszarze masowanym
– stany zapalne skóry (zakaźne, ropne, alergiczne) w obszarze masowanym
– nieleczone nadciśnienie tętnicze
– osteoporoza
– padaczka
– zaawansowana miażdżyca
– niewydolność nerek lub serca
– zakrzepowe zapalenie żył
– stany zapalne stawów
– stany zapalne naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych
– skłonność do pękających naczynek
– ciąża

Zarezerwuj wizytę już teraz!
Za chwilę przejdziesz do strony kalendarza, gdzie będziesz mieć możliwość wyboru daty i godziny spotkania.